Blog image

Örnek Makale 1

by yznkznr

2019-03-18 17:08:40

0

59729

Kelime Sayısı:    550 Kelime Bir İçerik Hazırlanmıştır.
İşin Adı (Başlık):   Fotoğraf, Sanat Yatırımında Yeni Bir Lider Haline Nasıl Geliyor?
İşin Konusu:   Fotoğraf Yatırımları ve Gelişimi

Fotoğraf, Sanat Yatırımında Nasıl Yeni Bir Lider Haline Nasıl Geliyor?

Zengin yatırımcılar fotoğraf fiyatları artarken daha az resim satın alıyorlar. Chicago Sanat Enstitüsü, dünyanın en büyük galerilerinden biridir. Ziyaretçiler, çağdaş Amerikan sanatının en tanınmış görüntülerinden ikisi olan Edgar Hopper'ın Nighthawks'larını ve Grant Wood'un American Gothic'ini görmeye akın ediyorlar. Ancak koleksiyoncuları şaşkına çeviren, Thomas Strut tarafından 1990 yılında yapılan Sanat Enstitüsüne gelen ziyaretçilerin fotoğrafının geçen yıldaki diğer fotoğraflardan daha fazla açık artırmaya getirilmesiydi. Ve 777.088 dolar karşılığında satıldı.

Sanat Modasının Son Trendleri

Yatırım şirketi Coutts tarafından hazırlanan yeni bir raporda - sanat modasının son trendleri hakkında: "Eski Ustalar" yatırımcılar lehine düşüş gösterdiler, on yıl önce zirve fiyatlarında % 40 düşüş oldu. Doğu halıların tamamen modası geçmiş durumda, 2005 yılındaki yerlerine geri dönüyorlardı. Klasik otomobillerde patlama bile durdu, geçen yıl Ferrari'nin fiyatları % 10 düştü. Fakat fotoğraf çok zenginler için en sıcak yeni yatırımdı. 2016'da Gilbert ve George, Robert Mapplethorpe ve Andreas Gursky'nin fotoğrafları açık artırmada 400.000 dolardan fazla topladı. Şimdiye kadar fotoğrafçılık, sanat eserleri toplama dünyasında kararsız bir konuma sahipti koleksiyonerlerin sayısı azdı. Fotoğrafçılar reprodüksiyonlarını yalnızca birkaç imzalı resimle sınırlarlar. Anthony Hartley, Londra'daki fotoğrafçılar galerisinde, fotoğrafa ilk özel galeride şöyle diyor: "Kamuoyu, pozun sonsuz olduğunu düşünüyor. Ancak sürümler genellikle sınırlıdır ve çok önemlidir. Sadece beş ya da on baskı orijinaldir ve negatifler fotoğrafçı tarafından saklanır. Editöryeldeki tüm baskılar aynı anda veriliyor, böylece alıcılar hiçbir zaman 25 parçanın yapılamayacağını biliyor "dedi.

Ancak Fotoğrafların Çok Sayıda Yayınlanmasını Daha Sonra Nasıl Durdurabilirim? 

“Kural olarak, bu kendi kendini düzenleyen bir pazardır. Fotoğrafçı yeni bir baskı üretirse, o zaman kendini ayağa fırlatır "diyor Hartley. Kökeni çok önemlidir. Brandei Estes Sotheby'nin fotoğraf yönetmenlik müdürlüğünde şunları söyledi: "En önemli şey, sanatçının imzası veya mührü olmasıdır. Yoksa unut gitsin "dedi. Peki, yeni başlayanlar için ne almanız gerekir ve ne kadar ödemek mantıklı olur? Sotheby’in birçok milyonerler ile çalışmak için bir üne sahiptir, ancak Estes şunları kaydetti: " 3,000 £ ile başlayan, ortalama 10-15, 000 lira yükselir. Geleneksel ihalelere kıyasla, bu oldukça uygun fiyatlıdır ". İngiliz fotoğraf pazarının en üstünde "dekoratif" fotoğrafçılığın hâkimiyeti vardır diğer bir deyişle, resimler zenginlerin evlerinin duvarlarında güzel görünüyor. Örneğin, genç Kate Moss'un ilk baskısı Albert Watson, 25.000 dolara satıldı. "Peter Lindbergh, Helmut Newton ve Michel Comte iyi satan moda fotoğrafçılarıdır. Bunlar hayatınızdaki her gün irtibat kurabileceğiniz görüntülerdir. Watson'un Moss kadar iyi fiyata nispeten düşük fiyata sattığı dikkate değerdir. Kate Moss'a kıyasla ucuz olan 5,000 £ karşılığında satılan güzel bir Christy Turlington vardı. Şu anda böyle fotoğrafları satın alırsanız, gelecekte fiyata kesinlikle yükseleceğine inanıyorum "dedi. Ayrıca Nick Brandt'ın vahşi doğasının fotoğraflarını koleksiyonculara son derece popülerdir.

Artan İştah Fotokulunizm Fiyatlarını Arttırıyor

Dünya Basın Fotoğraf Ödülleri ve önemli galeriler arasındaki artan iştah gibi turizm sergilerinin başarısı fotokulunizm fiyatlarının yükselmeye başlamasıyla birlikte görülebilir. Magnum Kültür Genel Müdürü Sophie Wright, Tate Modern'in sanat piyasasında belgesel fotoğrafın varlığını geliştirmede önemli bir rol oynadığını söylüyor. Bu arada, fotoğrafa dikkat çeken ilk büyük müze olan V & A (Victoria and Albert Müzesi), 2018 sonbaharında yeni sergilere açılıyor ve bu da şimdiki sergi alanını iki katına çıkarmaya devam edecek. Bununla birlikte, içerdekilerin çoğu, New York ve Paris'in dünya fotoğraf pazarında Londra'nın önünde olduğunu ve bunun yanı sıra Orta ve Uzak Doğu için talebin hızla arttığını itiraf ediyor. Son zamanlarda, Magnum, planlanan Hong Kong'un görsel kültürünün "M +" müzesinde "tam bir fotokültülüs" olarak nitelendirilen, Werner Bischoff'un vintage baskılarının tamamını sattı. Fotoğraflar, 1950'lerde Çin göçmenlerin şehre akın ettiğini belgeliyor.

0 Yorum

Yorum Bırak

HEMEN ÜYE OL VE KAZANMAYA BAŞLA!

1000+ Kişilik Dev Ekibimizin Bir Parçası Olmak Çok Kolay

KAYIT OL