Blog image

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?

by bilal

2019-11-15 22:12:19

0

163

Web sitesinin Google’da üst sıralarda yer almasının yolu, SEO uyumlu makaleler yazmaktan geçmektedir. SEO uyumlu makale yazmak demek, arama motorlarında yazmış olduğunuz yazının en üst sıralarda yer almasına olanak sağlayacak kuralların bütününe uyarak makale yazmak demektir. Bu kurallara ne kadar fazla uyarsanız, Google da yazmış olduğunuz içeriği bir o kadar sevecek ve sizi üst sıralara taşıyacaktır. Şimdi aşağıda, SEO uyumlu bir makale yazabilmeniz için uymanız gereken bu kuralları sizlere açıklayacağız.

İÇERİK UZUNLUĞU

Arama motorları genel olarak kısa içerikleri pek sevmez. Fakat arama motorları kısa içeriği sevmiyor diye de yazınızı çok saçma ve boş bilgilerle, laf kalabalığı ile doldurup uzatmamaya dikkat etmelisiniz. İçerikleri kesinlikle ziyaretçiler için oluşturmanız gerekiyor, arama motorları için değil. İçeriklerin 400-500 kelimeden az 5000 kelimeden de uzun olmamasına dikkat edin; bu aralık ideal bir içerik uzunluğu olacaktır.

GÜNCELLİK VE ÖZGÜNLÜK

Google arama motoru botları bütün makaleleri taradıktan sonra, yazmış olduğunuz makalenin ne kadarının kopya ne kadarının da özgün olduğunu saptayabiliyor. Bu yüzden başarılı bir içerik elde etmek istiyorsanız, yazdığınız yazı kesinlikle başka sitelerden kopyalanmamış olmalı. Bunun yanı sıra yayınladığınız içeriğin güncel olması da, mutlaka okuyucu kitlenin dikkati çekecektir. Güncel haberler ve makaleler her zaman en fazla aratılanlardır.

DOĞRU BAŞLIK

SEO uyumlu içeriğin en önemli faktörlerinden biri de doğru başlık kullanmaktır. Başlık seçerken kendinizi okuyucu yerine koyarak karar verebilirsiniz. Kendinize ‘’ben olsam bu yazıyı arama motorunda nasıl arardım’’ sorusunu sorduktan sonra alacağınız cevap, makalenize belirleyeceğiniz başlık konusunda size mutlaka bir fikir verecektir.

SPOT YAZIMI

Spot, makalenin bir özeti gibidir. Başlıktan sonra gelen birkaç cümlede makalenizin özetini yazacağınız yerdir. Yazdığınız spot mutlaka başlığınızla uyumlu ve yazdığınız makalenin özeti gibi olmalıdır. Bunun yanı sıra belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin de bu spotta 1-2 kez geçmesi önem taşımaktadır.

ARA BAŞLIKLAR

Yazdığınız içerikte mutlaka ara başlıklar yer almalı. Ve yine belirlediğiniz anahtar kelimelerin bu ara başlıklarda geçmesi teknik açıdan büyük bir fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda ara başlıklar, yazdığınız içeriğin okunmasını da daha kolay hale getirecektir.

ÖZGÜN GÖRSEL SEÇİMİ

Yazdığınız yazının özgün olması ne kadar büyük bir önem taşıyorsa, makale içerisinde kullanmak için seçtiğiniz görseller de yine özgünlük açısından göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Photoshop programları kullanarak seçtiğiniz görselin renklerini, pikselini, boyutunu ve değiştirme imkanınız olan diğer kısımlarını değiştirerek özgün hale getirebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Bırak

HEMEN ÜYE OL VE KAZANMAYA BAŞLA!

1000+ Kişilik Dev Ekibimizin Bir Parçası Olmak Çok Kolay

KAYIT OL