Home » Örnek Makaleler » Her Daim Zinde Kalmak

Her Daim Zinde Kalmak

Hepimiz farklı şartlarda dünyaya gelsek de çeşitli hayati amaçlarımızın dışında istediğimiz şey ortaktır. Yaşadığımız hayattan keyif almak ve her anını doyasıya yaşayabilmek… Sadece para kazanmakla, sosyal statüyle ya da bir takım rütbelerle bunu sağlayabileceğinizi düşünebilirsiniz ama atladığınız çok önemli bir husus var. Sağlığınıza dikkat etmek ve her daim zinde kalmak… Takdir edersiniz ki sağlığınız olmadan kazanacağınız ve elde edeceğiniz hiçbir başarının tadı tuzu olmayacaktır.

Sağlığımıza olumsuz etki eden birçok faktör ve etken vardır. Bunların bir kısmı yapmamız gereken temel ihtiyaçlarımızı çok fazlasıyla karşılamamız sonucu ortaya çıkanlar, bir kısmı yapmamamız gerekenler ve bir kısmı da ekstra yapmamız gereken şeylerdir. Her daim zinde kalmak için öncelikle yapmamız gereken temel ihtiyaçlarımızı abartmamamız yani beslenme alışkanlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Öğünlerimizi düzene sokup akşam dokuzdan sonra midemize hafif gıdaların girmesine özen göstermeliyiz. Bunlar meyve ve yağsız yoğurt gibi şeyler olabilir. Gün içindeyse kesinlikle ihmal edemeyeceğimiz şeyse kahvaltı olmalıdır. Hem de sağlam bir kahvaltı… Ardından öğle vaktiyse porsiyonlarımızı abartmadan ve olabildiğince az beyaz ekmek yiyerek hatta mümkünse kepekli ekmek yiyerek geçirmeli akşam yemeğindeyse yine bu kurallara dikkat ederek sofraya oturmalıyız.

Her daim zinde kalmak için dikkat etmemiz gereken bir başka şey de vücuda direkt zararı dokunan ürünlerden olabildiğince uzak durmamızdır. En basitinden öğünleri marketteki cips, abur cubur gibi yağlı ve fabrikasyon unsurları ağır basan ürünlerden oluşturmamalıyız. Bunları tüketsek bile çok az bir miktarda tüketmeliyiz. Ayrıca sigara, alkol ve uyuşturucudan olabildiğince uzak durmalıyız. Bunlar vücut dengemizi alt üst edecek maddelerdir. Bu ürünler ömrünüzü kısaltmakla kalmaz olan ömrünüzü de yatağa bağlı kalarak yaşama riskini doğurur. Hayati fonksiyonlarınızı azaltarak sizi tembel ve hımbıl bir birey haline dönüştürür. Sizi tembel ve hımbıl bir birey haline dönüştürecek bir başka şey de radyasyon içeren teknolojik cihazlarla fazla içli dışlı olmanız olacaktır. Buradaki manyetik dalgalar uzun vadede size hasar verecek etkiler yaratabilir. Bu yüzden bu cihazları da olabildiğince az kullanmanız yararınıza olacaktır.

Her daim zinde kalmak için ekstra yapılması gereken şeyler çok önemlidir. Çünkü bunlar duran enerjiyi harekete geçirecek ve kan dolaşımınızı hızlandırarak zindeliğinizi katlayacaktır. Bunun için günde en az yarım saat koşmanız veya yürümeniz hatta imkânınız müsaitse bir spor salonuna yazılıp oradaki hocalar eşliğinde çalışmanız çok faydalı olacaktır. Her daim zinde kalmak yaşamınız boyunca aldığınız her nefesten keyif almak anlamına da gelir. O yüzden sağlığınıza zulmetmeyin. Mutlu ve sağlıklı bir ömür geçirmeniz dileğiyle…

,

Bir cevap yazın